Menu

Poliglotek

Blog o nauce języka angielskiego i nie tylko...Aktualne informacje, ciekawostki, porady i takie tam różności.

Przysłowie nr 9 (2017/2018)

mxs11

Witam po dłuższej przerwie. Pracowity był ten grudzień, stąd nazbierało się trochę zaległości.

Dzisiaj przedstawiam coś do poczytania. To opinie uczniów z klasy piątej na temat tego, co w człowieku jest najważniejsze. To tak w nawiązaniu do przysłowia, które mówi, że nie szata zdobi człowieka - clothes do not make the man.

Moim zdaniem w człowieku najważniejsze jest to, co ma w środku. Czyli, gdy ktoś np. przyjdzie do szkoły przepięknie ubranym, to nie znaczy, że jest lubiany, ponieważ strasznie uważa na swój strój i nie patrzy na innych. Zauważcie, że osoba skromnie ubrana zawsze jest miła, a już nigdy arogancka.” KINGA

W człowieku najważniejsze jest to, co ma w środku, wiara.” OLIWIA M.

Najpiękniejsza i najważniejsza w człowieku jest uczciwość, dobro, uczucia i szczęście.” VICTORIA

W człowieku najważniejsze jest jego wnętrze. Nie oceniajmy ludzi po okładce.” MARTYNA

Charakter, uczucia, odpowiedzialność.” OLIWIA G.

W człowieku najważniejsze jest to, że umie pomóc, gdy druga osoba potrzebuje pomocy. Jest sobą, nie kłóci się z kolegami i koleżankami, a nie, że tak mu każą.” AGNIESZKA

Nie jest najważniejsze, że masz fajne ubrania. To nie jest najważniejsze, że jest się mądrym ani inne takie. Nic nie zastąpi przyjaciół/przyjaciółek uczciwych i dobrych.” WERONIKA M.

Charakter. Nieważne, co i kto się jak ubiera, najważniejsze, że ktoś ma charakter, nie zachowuje się jakby nie miał mózgu.” ZUZA N.

W człowieku najważniejszy jest charakter i mądrość.” MICHAŁ

W człowieku najważniejsze jest wnętrze.” MAKS

Charakter, uczucia, empatia.” ANTEK

Najważniejsza w człowieku jest szczerość, dobro, dobre serce.” ZOSIA

Moim zdaniem najważniejszy jest charakter i jego wnętrze, a nie ubrania. Znam ludzi, którzy mają ubrania z najlepszych sklepów, a są bardzo niemili, wredni, ponieważ myślą, że jak mają super ubrania, to można im wszystko.” WERONIKA (KIKA)

 

Czytając te opinie, przyszedł mi pomysł, zaczerpnięty troszkę z komentarza Martyny, na kolejne przysłowie, by nie oceniać książki po okładce – don`t judge a book by its cover. Pozory mylą – to też drugie tłumaczenie tego powiedzenia.

 

Przysłowie nr 8 (2017/2018)

mxs11

Nasza galeria z przysłowiami jest coraz piękniejsza – tu jeszcze rysunki do poprzednich przysłów, ale jakie pomysłowe. Sami zobaczcie.

Julia_S._milk

Julia_S._pounds1

Olek

Mateusz_S._poundsA dzisiaj mam taki fajny zwrot, który ostatnio często słyszałam w szkole, a mianowicie – o wilku mowa – talk/speak of the devil.

A bardziej dociekliwym wyjaśniam, że w angielskim tłumaczeniu wcale nie ma mowy o wilku, bo wilk to wolf, tylko o diable – devil. Zatem dosłowne tłumaczenie, to o diable mowa, ale w języku polskim mówi się, że o wilku, a wilk tuand he`s sure to appear (to już dla bardziej zaawansowanych ;-)

Do końca tygodnia czekam na rysunki do dzisiejszego postu o wilku.

 

Przysłowie nr 7 (2017/2018)

mxs11

Widzę, że galeria Waszych prac staje się coraz większa. Cieszę się, że do grona ARTYSTÓW dołączyła kolejna osoba. Tym razem prezentuję pracę Olka z klasy 6a. Mam nadzieję, że i w przyszłym tygodniu pojawi się jakiś nowy rysunek.
Olek_Idczak

A dzisiaj przedstawiam przysłowie, które w angielskim tłumaczeniu mówi coś o pieniążkach. Ciekawa jestem, czy wiecie o jaką walutę tu chodzi. Może ktoś podeśle nam dosłowne tłumaczenie tego powiedzenia.

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Take care of the pence, and the pounds will take care of themselves.

 

Przysłowie nr 6 (2017/2018)

mxs11

Czasem nie warto rozpaczać nad czymś, co się stało, bo i tak nie mamy na to już wpływu. I o tym jest mowa w dzisiejszym powiedzeniu.

Co się stało, to się nie odstanie. It`s no use crying over spilt milk.

Zapraszam do wyjaśnienia słówka „spilt”, tj. tłumaczenia i podania 3 form tego czasownika. Na odpowiedzi, jak zwykle, czekam do piątku.

W dzisiejszym poście przedstawiam też niesamowitą pracę Mateusza S. z klasy 6a. To ilustracja powiedzenia z zeszłego tygodnia. Jak Wam się podoba? Ja jestem 3 razy na TAK!!!
Nie_martw_si_na_zapas__Mateusz1

© Poliglotek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci