Menu

Poliglotek

Blog o nauce języka angielskiego i nie tylko...Aktualne informacje, ciekawostki, porady i takie tam różności.

Przysłowie nr 12 (2017/2018)

mxs11

 

Czy wiecie, że za kilka dni będzie pierwszy dzień wiosny? Za oknem jeszcze jej nie widać, ale zbliża się do nas wielkimi krokami. W związku z tym mam dla Was dzisiaj przysłowie związane właśnie z tą porą roku. Wprawdzie w jej angielskim tłumaczeniu nie ma wiosny, ale za to jest inna pora roku. No właśnie... jaka? Do końca tygodnia czekam na Wasze odpowiedzi na karteczkach (do zdobycia 1 plusik). Wprawdzie od środy mamy REKOLEKCJE, ale przecież jakoś się spotkamy... jeśli nie na lekcji, to na pewno na korytarzu ;-)

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. One swallow doesn`t make a summer. 

Zapraszam też do wykonania rysunku do powyższego przysłowia. Przypominam, że na przełomie maja i czerwca odbędzie się konkurs English Proverbs – Angielskie Przysłowia. Szczegóły podam troszkę później.

Chciałabym też stworzyć książeczkę elektroniczną z Waszymi pracami. Myślę, że fajnie byłoby zobaczyć swój rysunek w takiej wersji online, ale do tego potrzebuję Waszej pomocy. Dlatego bardzo zachęcam do współpracy i z niecierpliwością czekam na piękne rysunki (do zdobycia 4 plusiki za każdą pracę).

A tu przedstawiam Wam jeszcze pracę Julii S. Właśnie o coś takiego chodzi. Praca jest starannie wykonana, ma czytelnie zapisane przysłowie po polsku i angielsku + małe wyjaśnienia, ale tego nie trzeba dopisywać. Ten i pozostałe rysunki z wcześniejszych postów mogą posłużyć Wam za wzór, więc do roboty!!! So get to work!!!

Julia_S._speak_of...0004

 

 

Przysłowie nr 11 (2017/2018)

mxs11

Dzisiaj przedstawiam przysłowie które nawiązuje do naszych doświadczeń, ale niekoniecznie tych dobrych... Brzmi trochę smutno, ale nie przejmujcie się. Każde doświadczenie zawsze czegoś nas uczy. Ważne, by uważać jeśli już kiedyś na czymś się sparzyliśmy, i nie powtarzać dwa razy tego samego błędu, chociaż czasem po prostu się nie da..

Kto na gorącym się sparzył, ten na zimne dmucha. Once bitten, twice shy.

Do przyszłego piątku czekam na Wasze rysunki do dzisiejszego przysłowia. Do zdobycia są 3 plusiki plus prezentacja Waszej pracy na naszym blogu. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, szczególnie Czytelnicy Ksawerka, to proszę śmiało pytać w szkole.

 

Przysłowie nr 10 (2017/2018)

mxs11

 

Witam wszystkich, którzy czytają teraz ten wtorkowy post, a szczególnie Czytelników Ksawerka. Moi Drodzy, zapraszam do współpracy w redagowaniu tagu Przysłowia. A co trzeba zrobić? Otóż w weekendy pojawią się nowe posty, w których za każdym razem przedstawiam jakieś inne przysłowie. Waszym zadaniem jest wykonanie do niego rysunku. Zerknijcie na wcześniejsze wpisy. Znajdziecie tam różne prace, wiele inspiracji i wskazówki do zadania. Jeśli chcecie, żeby i Wasz rysunek pojawił się na blogu, to zajrzyjcie tu w najbliższy weekend. Zapraszam.

I jeszcze jedno – wszystkie przysłowia z tego roku szkolnego pojawią się w czerwcowym konkursie English Proverbs – szczegóły podam później.

A przy okazji przedstawiam pracę Julii do przysłowia z ostatniego postu.

Julia_S._clothes_do_not_make...

 

 

Przysłowie nr 9 (2017/2018)

mxs11

Witam po dłuższej przerwie. Pracowity był ten grudzień, stąd nazbierało się trochę zaległości.

Dzisiaj przedstawiam coś do poczytania. To opinie uczniów z klasy piątej na temat tego, co w człowieku jest najważniejsze. To tak w nawiązaniu do przysłowia, które mówi, że nie szata zdobi człowieka - clothes do not make the man.

Moim zdaniem w człowieku najważniejsze jest to, co ma w środku. Czyli, gdy ktoś np. przyjdzie do szkoły przepięknie ubranym, to nie znaczy, że jest lubiany, ponieważ strasznie uważa na swój strój i nie patrzy na innych. Zauważcie, że osoba skromnie ubrana zawsze jest miła, a już nigdy arogancka.” KINGA

W człowieku najważniejsze jest to, co ma w środku, wiara.” OLIWIA M.

Najpiękniejsza i najważniejsza w człowieku jest uczciwość, dobro, uczucia i szczęście.” VICTORIA

W człowieku najważniejsze jest jego wnętrze. Nie oceniajmy ludzi po okładce.” MARTYNA

Charakter, uczucia, odpowiedzialność.” OLIWIA G.

W człowieku najważniejsze jest to, że umie pomóc, gdy druga osoba potrzebuje pomocy. Jest sobą, nie kłóci się z kolegami i koleżankami, a nie, że tak mu każą.” AGNIESZKA

Nie jest najważniejsze, że masz fajne ubrania. To nie jest najważniejsze, że jest się mądrym ani inne takie. Nic nie zastąpi przyjaciół/przyjaciółek uczciwych i dobrych.” WERONIKA M.

Charakter. Nieważne, co i kto się jak ubiera, najważniejsze, że ktoś ma charakter, nie zachowuje się jakby nie miał mózgu.” ZUZA N.

W człowieku najważniejszy jest charakter i mądrość.” MICHAŁ

W człowieku najważniejsze jest wnętrze.” MAKS

Charakter, uczucia, empatia.” ANTEK

Najważniejsza w człowieku jest szczerość, dobro, dobre serce.” ZOSIA

Moim zdaniem najważniejszy jest charakter i jego wnętrze, a nie ubrania. Znam ludzi, którzy mają ubrania z najlepszych sklepów, a są bardzo niemili, wredni, ponieważ myślą, że jak mają super ubrania, to można im wszystko.” WERONIKA (KIKA)

 

Czytając te opinie, przyszedł mi pomysł, zaczerpnięty troszkę z komentarza Martyny, na kolejne przysłowie, by nie oceniać książki po okładce – don`t judge a book by its cover. Pozory mylą – to też drugie tłumaczenie tego powiedzenia.

 

Przysłowie nr 8 (2017/2018)

mxs11

Nasza galeria z przysłowiami jest coraz piękniejsza – tu jeszcze rysunki do poprzednich przysłów, ale jakie pomysłowe. Sami zobaczcie.

Julia_S._milk

Julia_S._pounds1

Olek

Mateusz_S._poundsA dzisiaj mam taki fajny zwrot, który ostatnio często słyszałam w szkole, a mianowicie – o wilku mowa – talk/speak of the devil.

A bardziej dociekliwym wyjaśniam, że w angielskim tłumaczeniu wcale nie ma mowy o wilku, bo wilk to wolf, tylko o diable – devil. Zatem dosłowne tłumaczenie, to o diable mowa, ale w języku polskim mówi się, że o wilku, a wilk tuand he`s sure to appear (to już dla bardziej zaawansowanych ;-)

Do końca tygodnia czekam na rysunki do dzisiejszego postu o wilku.

 

© Poliglotek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci